fileutils 4.0o - en to gl translation catalogue (239 entries)

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
gl: 
    Como caso especial, o cp fai unha copia de seguridad da ORIXE cando se usan
    as opcións `force' e `backup', e ORIXE e DESTINO teñen o mesmo nome que un
    ficheiro regular xa existente.

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
gl: 
    Comunique os erros a <bug-fileutils@gnu.org>.

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
      -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
      -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
gl:   -S                         ordenar polo tamaño dos ficheiros
          --sort=PALABRA         extension [extensión] -X, none [ningunha] -U,
                                   size [tamaño] -S, time [data] -t, version
                                   [version] -v, status [estado] -c, atime [data
                                   de acceso] -u, access [acceso] -u, use [use] -u
          --time=PALABRA         amosa-la data segundo PALABRA, en vez da data
                                   de modificación:  atime, access, use, ctime, ou
                                   status; usa-la data especificada para ordenar
                                   se --sort=time
      -t                         ordenar pola data de modificación
      -T, --tabsize=COLS         establece-los tabuladores cada COLS, en vez de 8
      -u                         con -lt: ordear por, e amosar, a data de acceso
                                   con -l: amosa-la data de acceso e ordear polo
                                   nome
                                   doutro xeito: ordear pola data de acceso
      -U                         non ordenar; amosa-las entradas na orde do
                                   directorio
      -v                         ordenar por versión
      -w, --width=COLS           establece-la anchura da pantalla en vez do
                                   valor actual
      -x                         amosa-las entradas en liñas, en vez de columnas
      -X                         ordenar alfabéticamente pola extensión da
                                   entrada
      -1                         amosar un ficheiro por liña
          --help                 amosar esta axuda e saír
          --version              amosa-la información da versión e saír
    
    Por defecto, non se usa cor para distingui-los tipos de ficheiros.  É
    equivalente a usar --color=none.  Usa-la opción --color sen o argumento
    opcional CÁNDO é equivalente a usar --color=always.  Con --color=auto, os
    códigos de cor escríbense só se a saída está conectada a un terminal (tty).

en:   -g                         (ignored)
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
          --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k, --kilobytes            like --block-size=1024
      -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          list entries pointed to by symbolic links
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
      -n, --numeric-uid-gid      list numeric UIDs and GIDs instead of names
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         use long listing format without group info
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
      -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
gl:   -g                         (ignorada)
      -G, --no-group             non amosa-la información do grupo
      -h, --human-readable       escribi-los tamaños nun formato lexible para
                                   humanos (p.ex. 1K 234M 2G)
      -H, --si                   o mesmo, mais usando potencias de 1000, non 1024
          --indicator-style=PALABRA  engadir un indicador de estilo PALABRA ós
                                     nomes das entradas: none [ningún] (defecto),
                                     classify [clasificar] (-F), file-type
                                     [tipo de ficheiro] (-p)
      -i, --inode                escribi-lo número de índice de cada ficheiro
      -I, --ignore=PATRÓN        non amosa-las entradas que encaixen co PATRÓN
                                   de shell
      -k, --kilobytes            coma --block-size=1024
      -l                         usar un formato longo de listado
      -L, --dereference          amosa-las entradas apuntadas polos enlaces
                                   simbólicos
      -m                         enchir ó ancho cunha lista de entradas separadas
                                   por coma
      -n, --numeric-uid-gid      amosar UIDs e GIDs numéricos en vez dos nomes
      -N, --literal              amosa-los nomes reais (non tratar p.ex. os
                                   caracteres de control como especiais)
      -o                         usar un formato de listado longo sen a información
                                   do grupo
      -p, --file-type            engadir un indicador ás entradas (un de /=@|)
      -q, --hide-control-chars   escribir ? en vez dos caracteres non gráficos
          --show-control-chars   amosa-los caracteres non gráficos tal como son
                                   (predeterminado a menos que o programa sexa
                                   `ls' e a saída sexa un terminal)
      -Q, --quote-name           arrodea-los nomes en comiñas
          --quoting-style=PALABRA  utiliza-lo estilo de cita PALABRA para os nomes
                                   das entradas:
                                   literal, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              inverte-la orde mentres se fai a ordenación
      -R, --recursive            amosa-los subdirectorios recursivamente
      -s, --size                 escribi-lo tamaño de cada ficheiro, en bloques

en:   or : %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
gl:   ou : %s [-acm] MMDDhhmm[AA] FICHEIRO... (obsoleto)

en:  (backup: %s)
gl:  (copia de seguridade: %s)

en:  (might be nonempty)
gl:  (podería non estar baleiro)

en: %s -> %s (unbackup)
gl: %s -> %s (desfacer copia de seguridade)

en: %s+%s records in
gl: %s+%s rexistros lidos

en: %s+%s records out
gl: %s+%s rexistros escritos

en: %s: File exists
gl: %s: O ficheiro xa existe

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
gl: %s: só se poden facer enlaces simbólicos relativos no directorio actual

en: %s: cannot copy cyclic symbolic link
gl: %s: non se pode copia-lo enlace simbólico cíclico

en: %s: cannot overwrite directory
gl: %s: non se pode sobrescribi-lo directorio

en: %s: cannot overwrite directory with non-directory
gl: %s: non se pode sobrescribir un directorio cun non-directorio

en: %s: cannot remove
gl: %s: non se pode borrar

en: %s: cannot rewind
gl: %s: non se pode rebobinar

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
gl: %s: non se pode facer un borrado seguro dun descriptor de ficheiro
    de tipo só-engadir

en: %s: descend into directory `%s'?
gl: %s: ¿entrar no directorio `%s'?

en: %s: directory `%s' is write protected; descend into it anyway?
gl: %s: o directorio `%s' está protexido contra escritura; ¿entrar nel de
    calquera xeito?

en: %s: error truncating
gl: %s: erro ó truncar

en: %s: error writing at offset %s
gl: %s: erro ó escribir na posición %s

en: %s: file has negative size
gl: %s: o ficheiro ten un tamaño negativo

en: %s: file too large
gl: %s: ficheiro longo de máis

en: %s: hard link not allowed for directory
gl: %s: non se poden facer enlaces duros de directorios

en: %s: illegal option -- %c
gl: %s: opción ilegal -- %c

en: %s: invalid conversion
gl: %s: conversión inválida

en: %s: invalid file size
gl: %s: tamaño de ficheiro non válido

en: %s: invalid file type
gl: %s: tipo de ficheiro non válido

en: %s: invalid group number
gl: %s: número de grupo inválido

en: %s: invalid number of passes
gl: %s: número de pasadas non válido

en: %s: invalid option -- %c
gl: %s: opción inválida -- %c

en: %s: is a directory
gl: %s: é un directorio

en: %s: omitting directory
gl: %s: omitindo directorio

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `%c%s' non permete ningún argumento

en: %s: option `%s' is ambiguous
gl: %s: a opción `%s' é ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
gl: %s: a opción `%s' requere un argumento

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `--%s' non permete ningún argumento

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `-W %s' non permete ningún argumento

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
gl: %s: a opción `-W %s' é ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
gl: %s: a opción require un argumento -- %c

en: %s: overwrite `%s', overriding mode %04lo?
gl: %s: ¿sobrescribir `%s', ignorando o modo %04lo?

en: %s: overwrite `%s'?
gl: %s: ¿sobrescribir `%s'?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
gl: %s: pasada %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
gl: %s: pasada %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s
gl: %s: pasada %lu/%lu (%s)...%s/%s

en: %s: remove `%s'?
gl: %s: ¿borrar `%s'?

en: %s: remove directory `%s'%s?
gl: %s: ¿borra-lo directorio `%s'%s

en: %s: remove directory `%s'?
gl: %s: ¿borra-lo directorio `%s'?

en: %s: remove write-protected directory `%s'?
gl: %s: ¿borra-lo directorio protexido contra escritura `%s'?

en: %s: remove write-protected file `%s'?
gl: %s: ¿borra-lo ficheiro protexido contra escritura `%s'?

en: %s: removed
gl: %s: borrado

en: %s: removing
gl: %s: borrando

en: %s: renamed to `%s'
gl: %s: renomeado a `%s'

en: %s: replace `%s'?
gl: %s: ¿substituír `%s'?

en: %s: unknown file type
gl: %s: tipo de ficheiro descoñecido

en: %s: unrecognized option `%c%s'
gl: %s: opción descoñecida `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
gl: %s: opción descoñecida `--%s'

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
gl: %s: aviso: facer un enlace duro dun enlace simbólico non é portable

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
gl: %s:%lu: liña inválida;  falta o segundo elemento

en: %s:%lu: unrecognized keyword `%s'
gl: %s:%lu: palabra chave descoñecida `%s'

en: %scannot read table of mounted filesystems
gl: %snon se pode le-la táboa cos sistemas de ficheiros montados

en: <internal>
gl: <interno>

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
gl: Cambia-la pertenza de grupo de cada FICHEIRO a GRUPO.
    
      -c, --changes          coma `verbose' mais informando só dos cambios
          --dereference      afectar ó que se refire o enlace simbólico, en
                             vez de ó enlace simbólico mesmo
      -h, --no-dereference   afectar ós enlaces simbólicos en vez dos ficheiros
                             referidos (só dispoñible en sistemas que poidan
                             cambia-lo dono dun enlace simbólico)
      -f, --silent, --quiet  suprimi-la maior parte das mensaxes de erro
          --reference=FICH-R usa-lo grupo de FICH-R en vez do valor indicado
                             de GRUPO
      -R, --recursive        operar en ficheiros e directorios recursivamente
      -v, --verbose          amosar unha mensaxe por cada ficheiro procesado
          --help             amosar esta axuda e saír
          --version          amosa-la información da versión e saír

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
gl: Cambia-lo modo de cada FICHEIRO a MODO.
    
      -c, --changes           coma `verbose' mais informando só dos cambios
      -f, --silent, --quiet   suprimi-la maior parte das mensaxes de erro
      -v, --verbose           amosar unha mensaxe por cada ficheiro procesado
          --reference=FICH-R  usa-lo modo de FICH-R en vez do valor MODO
      -R, --recursive         cambiar ficheiros e directorios recursivamente
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosa-la información da versión e saír
    
    Cada MODO é unha ou máis das letras ugoa, un dos símbolos +-= e unha ou máis
    das letras rwxXstugo.

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER.GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a period.  A colon may replace the period.
gl: Cambia-lo dono e/ou grupo de cada FICHEIRO a DONO e/ou GRUPO.
    
      -c, --changes          coma --verbose pero só cando hai algún cambio
          --dereference      afectar ó ficheiro ó que se refire o enlace
                             simbólico, en vez do enlace simbólico mesmo
      -h, --no-dereference   afectar ós enlaces simbólicos en vez dos ficheiros
                             referidos (só dispoñible en sistemas que poden
                             cambia-lo dono dun enlace simbólico)
      -f, --silent, --quiet  suprimi-la maior parte das mensaxes de erro
          --reference=FICH-R usa-lo dono e o grupo de FICH-R en vez de usa-los
                             valores DONO.GRUPO indicados
      -R, --recursive        cambiar ficheiros e directorios recursivamente
      -v, --verbose          amosar un diagnóstico de cada ficheiro procesado
          --help             amosar esta axuda e saír
          --version          amosa-la información da versión e saír
    
    O dono non se cambia se non existe.  O grupo non se cambia se non existe,
    mais cámbiase ó grupo de login se está implícito cun punto.  Pódense usar
    os dous puntos en vez do punto.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -a, --archive                same as -dpR
      -b, --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -d, --no-dereference         preserve links
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -l, --link                   link files instead of copying
      -p, --preserve               preserve file attributes if possible
      -P, --parents                append source path to DIRECTORY
      -r                           copy recursively, non-directories as files
                                     WARNING: use -R instead when you might copy
                                     special files like FIFOs or /dev/zero
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
      -R, --recursive              copy directories recursively
      -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
    
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
gl: Copiar ORIXE a DESTINO, ou múltiples ORIXE(s) a DIRECTORIO.
    
      -a, --archive                igual a -dpR
      -b, --backup[=CONTROL]       facer unha copia de seguridade de cada ficheiro
                                   destino
      -d, --no-dereference         mante-los enlaces
      -f, --force                  borra-los destinos existentes, sen preguntar
      -i, --interactive            preguntar antes de sobrescribir
      -l, --link                   facer enlaces en vez de copiar
      -p, --preserve               mante-los atributos dos ficheiros se é posible
      -r                           copiar recursivamente, os non-directorios coma
                                   ficheiros
                                      AVISO: Use -R se quere copiar ficheiros
                                      especiais coma FIFOs ou /dev/zero
          --sparse=CÁNDO           controla-la creación de ficheiros "sparse"
      -R, --recursive              copia-los directorios recursivamente
      -s, --symbolic-link          facer enlaces simbólicos en vez de copiar
      -S, --suffix=SUFIXO          substituí-lo prefixo habitual da copia de
                                   seguridade
          --target-directory=DIRECTORIO  mover tódolos argumentos ORIXE ó
                                         DIRECTORIO
      -u, --update                 copiar só cando o ficheiro ORIXE é máis novo
                                   que o ficheiro de destino, ou cando éste
                                   non existe
      -v, --verbose                explica-lo que está a se facer
      -x, --one-file-system        manterse neste sistema de ficheiros
          --help                   amosar esta axuda e saír
          --version                amosa-la información da versión e saír
    
    Por omisión, os ficheiros ORIXE "sparse" son detectados por unha heurística
    ruda e o correspondente ficheiro DESTINO créase tamén "sparse".  Este é
    o comportamento escollido por --sparse=auto.  Indique --sparse=always para
    crear un ficheiro DESTINO "sparse" cando o ficheiro ORIXE contén unha
    sucesión de bytes cero longa de abondo.  Utilice --sparse=never para
    inhibi-la creación de ficheiros "sparse".

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size
gl: Copiar un ficheiro, converténdoo e formateándoo segundo as opcións.
    
      bs=BYTES        forzar ibs=BYTES e obs=BYTES
      cbs=BYTES       converter BYTES bytes de cada vez
      conv=PALABRAS   converte-lo ficheiro segundo a lista de palabras separadas
                      por coma.
      count=BLOQUES   copiar só BLOQUES bloques de entrada
      ibs=BYTES       ler BYTES bytes de cada vez
      if=FICHEIRO     ler do FICHEIRO en vez da entrada estándar
      obs=BYTES       escribir BYTES bytes de cada vez
      of=FILE         escribir no FICHEIRO en vez da saída estándar
      seek=BLOQUES    saltar na saída os primeiros BLOQUES de tamaño obs
      skip=BLOQUES    saltar na entrada os primeiros BLOQUES de tamaño ibs
          --help      amosar esta axuda e saír
          --version   amosa-la información da versión e saír
    
    BYTES pode te-los seguintes sufixos multiplicativos: xM M, c 1, w 2, b 512,
    kD 1000, k 1024, MD 1.000.000, M 1.048.576, GD 1.000.000.000, G 1.073.741.824,
    e do mesmo xeito para T, P, E, Z, Y.
    Cada PALABRA pode ser:
    
      ascii     de EBCDIC a ASCII
      ebcdic    de ASCII a EBCDIC
      ibm       de ASCII a EBCDIC alternado
      block     completar rexistros rematados en nova liña con espacios ata o
                tamaño cbs
      unblock   substituí-los espacios finais dos rexistros de tamaño cbs por
                unha fin de liña
      lcase     cambia-las letras maiúsculas a minúsculas
      notrunc   non trunca-lo ficheiro de saída
      ucase     cambia-las letras minúsculas a maiúsculas
      swab      trocar cada par de bytes da entrada
      noerror   continuar despois dos erros de lectura
      sync      completar cada bloque de entrada con NULs ata o tamaño ibs

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
gl: Crear tuberías nomeadas (FIFOs) cos NOMEs indicados.
    
      -m, --mode=MODO   establece-los permisos a MODO (coma en chmod), en vez
                        de a=rw - umask
          --help        amosar esta axuda e saír
          --version     amosa-la información da versión e saír

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
          --verbose     print a message for each created directory
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
gl: Crea-lo(s) DIRECTORIO(s), se aínda non existen.
    
      -m, --mode=MODO   establece-los permisos a MODO (coma en chmod), en vez
                        de rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     suprimi-los erros se xa existe, crea-los directorios
                        pais se fose necesario
          --verbose     escribir unha mensaxe por cada directorio creado
          --help        amosar esta axuda e saír
          --version     amosa-la información da versión e saír

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
gl: Crea-lo ficheiro NOME especial do TIPO indicado.
    
      -m, --mode=MODO   establece-los permisos a MODO (coma en chmod), en vez
                        de a=rw - umask
          --help        amosar esta axuda e saír
          --version     amosa-la información da versión e saír
    
    MAJOR e MINOR están prohibidos para o TIPO p, obrigatorios noutros casos.
    O TIPO pode ser:
    
      b      crear un ficheiro especial de bloques (buffered)
      c, u   crear un ficheiro especial de caracteres (unbuffered)
      p      crear un "FIFO"

en: Delete a file securely, first overwriting it to hide its contents.
    
      -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like k, M, G accepted)
      -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
          --help     display this help and exit
          --version  print version information and exit
    
    FIXME maybe add more discussion here?
gl: Borrar un ficheiro de xeito seguro, sobrescribíndoo primeiro para oculta-los
    seus contidos.
    
      -f, --force    cambia-los permisos para poder escribir se fose necesario
      -n, --iterations=N  Sobrescribir N veces en vez da predeterminada (%d)
      -s, --size=N   borrado seguro desta cantidade de bytes (permitidos sufixos
                     coma k, M, ou G
      -u, --remove   truncar e borra-lo ficheiro despóis de sobrescribir
      -v, --verbose  amosa-lo progreso
      -x, --exact    non axusta-los tamaños dos ficheiros ata o seguinte bloque
                     enteiro
      -z, --zero     engadir unha sobrescritura final con ceros para oculta-lo
                     borrado seguro
      -              borrado seguro da saída estándar
          --help     amosar esta axuda e saír
          --version  amosa-la información da versión e saír
    
    (algunha discusión máis)

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
gl: Forzar ós bloques cambiados a seren escritos no disco, actualiza-lo super
    bloque.
    
      --help      amosar esta axuda e saír
      --version   amosa-la información da versión e saír

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
    
      -b, --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
      -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
      -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
          --verbose       print the name of each directory as it is created
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
gl: Nas dúas primeiras formas, copiar ORIXE en DESTINO ou varias ORIXE(s) ó
    DIRECTORIO existente, mentres se axustan os permisos e o dono/grupo.
    Na terceira forma, crear tódolos compoñentes do(s) DIRECTORIO(s) indicados.
    
      -b, --backup[=CONTROL]   facer copia de seguridade antes de borrar
      -c                  (ignorada)
      -d, --directory     tratar tódolos argumentos como directorios; crear tódolos
                          compoñentes dos directorios indicados
      -D                  crear tódolos compoñentes iniciais de DESTINO agás o
                          derradeiro, entón copiar ORIXE a DESTINO; útil na
                          primeira forma
      -g, --group=GRUPO   establece-los permisos de grupo, en vez do grupo do
                          proceso
      -m, --mode=MODO     establece-los permisos (coma en chmod), en vez de
                          rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   establece-lo dono (só super-usuario)
      -p, --preserve-timestamps  mante-las datas de acceso/modificación dos
                                 ficheiros ORIXE nos correspondentes de destino
      -s, --strip         elimina-las táboas de símbolos, só para a primeira e
                          segunda forma
      -S, --suffix=SUFIXO subsituí-lo sufixo habitual da copia de seguridade
          --verbose       escribi-lo nome de cada directorio mentres se crea
          --help          amosar esta axuda e saír
          --version       amosa-la versión da información e saír

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
    
      -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
          --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
    				 modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
      -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
      -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            list both full date and full time
gl: Amosar información dos FICHEIROs (por omisión no directorio actual).
    Ordena-las entradas alfabéticamente se non se indica ningunha das opcións
    -cftuSUX nin --sort.
    
      -a, --all                  non oculta-las entradas que comezan por .
      -A, --almost-all           non amosa-las entradas . e .. implícitas
      -b, --escape               escribir caracteres de escape en octal para
                                   os caracteres non gráficos
          --block-size=TAMAÑO    usar bloques de TAMAÑO bytes
      -B, --ignore-backups       non lista-las entradas que rematan con ~
      -c                         con -lt: ordear por, e amosar, ctime (data da
                                   última modificación da información do estado
                                   de ficheiro)
                                   con -l: amosar ctime e ordear polo nome
                                   doutro xeito: ordear por ctime
      -C                         amosa-las entradas en columnas
          --color[=CÁNDO]        controla-lo emprego da cor para distingui-los
                                   tipos de ficheiros.  CÁNDO pode ser `never'
                                   (nunca), `always' (sempre) ou `auto' (auto)
      -d, --directory            amosa-las entradas de directorio en vez dos
                                   seus contidos
      -D, --dired                xenera-la saída para o modo `dired' de Emacs
      -f                         non ordenar, actívase -aU, desactívase -lst
      -F, --classify             engadir un indicador ás entradas (un de */=@|)
          --format=PALABRA       accross -x [cruzar], commas -m [comas],
                                   horizontal -x, long -l [longo], single-column
                                   -1 [unha columna], verbose -l [explicativo],
                                   vertical -C
          --full-time            amosa-la data e a hora completas

en: Memory exhausted
gl: Memoria esgotada

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
gl: Amosa-los comandos para establece-la variable de ambiente LS_COLORS.
    
    Para axusta-lo formato de saída:
      -b, --sh, --bourne-shell    amosa-lo código para establecer LS_COLORS
                                  para Bourne shell
      -c, --csh, --c-shell        amosa-lo código para establecer LS_COLORS
                                  para C-shell
      -p, --print-database        amosa-los códigos predeterminados
          --help                  amosar esta axuda e saír
          --version               amosa-la información da versión e saír
    
    Se se especifica FICHEIRO, lelo para determinar qué cores usar para cada
    tipo de ficheiros e extensións.  Senón, úsase unha base de datos precompilada.
    Para máis detalles do formato destes ficheiros, execute `dircolors
    --print-database'.

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink directory, even if non-empty (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
gl: Borrar (desenlazar) o(s) FICHEIRO(s).
    
      -d, --directory       desenlazar directorio, aínda que non esté baleiro
                            (só super usuario)
      -f, --force           ignora-los ficheiros que non existan, non preguntar
      -i, --interactive     preguntar antes de borrar
      -r, -R, --recursive   borra-los contidos dos directorios recursivamente
      -v, --verbose         explica-lo que está a se facer
          --help            amosar esta axuda e saír
          --version         amosa-la información da versión e saír

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
      -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
          --verbose   output a diagnostic for every directory processed
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
gl: Borra-lo(s) DIRECTORIO(s), se están baleiros.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignora-los erros producidos soamente porque o directorio
                      non está baleiro
      -p, --parents   borra-lo directorio, e entón tentar borrar tódolos
                      directorios compoñentes da súa rota.  P.ex, `rmdir -p a/b/c'
                      é similar a `rmdir a/b/c a/b a'
          --verbose   amosar unha mensaxe por cada directorio procesado
          --help      amosar esta axuda e saír
          --version   amosa-la información e saír

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -b, --backup[=CONTROL]       make backup before removal
      -f, --force                  remove existing destinations, never prompt
      -i, --interactive            prompt before overwrite
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only older or brand new non-directories
      -v, --verbose                explain what is being done
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
gl: Renomear ORIXE a DESTINO, ou mover ORIXE(s) a DIRECTORIO.
    
      -b, --backup[=CONTROL]       facer copia de seguridade antes de borrar
      -f, --force                  borra-los destinos que existan, non preguntar
      -i, --interactive            preguntar antes de sobrescribir
          --strip-trailing-slashes  elimina-las barras finais de tódolos
                                     argumentos ORIXE
      -S, --suffix=SUFIXO          substituí-lo sufixo habitual de copia de
                                   seguridade
          --target-directory=DIRECTORIO  mover tódolos argumentos ORIXE ó
                                         DIRECTORIO
      -u, --update                 mover só os non-directorios máis antigos ou
                                   os recentes
      -v, --verbose                explica-lo que está a se facer
          --help                   amosar esta axuda e saír
          --version                amosa-la información da versión e saír

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
gl: Amosar información acerca do sistema de ficheiros no que reside cada FICHEIRO,
    ou tódolos sistemas de ficheiros por omisión.
    
      -a, --all             inclui-los sistemas de ficheiros con 0 bloques
          --block-size=TAM  utilizar bloques de TAM bytes
      -h, --human-readable  escribi-los tamaños nun formato lexible para humanos
                            (p.ex. 1K 234M 2G)
      -H, --si              o mesmo, mais usando potencias de 1000, non de 1024
      -i, --inodes          amosa-la información de inodos en vez dos bloques
                            utilizados
      -k, --kilobytes       coma --block-size=1024
      -l, --local           limita-la lista ós sistemas de ficheiros locais
      -m, --megabytes       coma --block-size=1048576
          --no-sync         non chamar a sync antes de obte-la información de
                            uso (opción por defecto)
      -P, --portability     usa-lo formato POSIX de saída
          --sync            chamar a sync antes de obte-la información de uso
      -t, --type=TIPO       limita-la lista ós sistemas de ficheiros de tipo TIPO
      -T, --print-type      escribi-lo tipo de sistema de ficheiros
      -x, --exclude-type=TIPO   limita-la lista ós sistemas de ficheiros que non
                                sexan de tipo TIPO
      -v                    (ignorada)
          --help            amosar esta axuda e saír
          --version         amosa-la información da versión e saír

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
gl: Amosar un resume da utilización do disco de cada FICHEIRO, recursivamente para
    directorios.
    
      -a, --all             escribi-la conta para tódolos ficheiros, non só os
                            directorios
      -b, --bytes           escribi-lo tamaño en bytes
      -c, --total           producir un total
      -D, --dereference-args  segui-las rotas a través de enlaces simbólicos
      -h, --human-readable  escribi-los tamaños nun formato lexible para humanos
                            (p.ex., 1K 234M 2G)
      -H, --si              o mesmo, mais usando potencias de 1000, non de 1024
      -k, --kilobytes       coma --block-size=1024
      -l, --count-links     conta-los tamaños varias veces se hai enlaces duros
      -L, --dereference     seguir tódolos enlaces simbólicos
      -m, --megabytes       coma --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   non incluí-lo tamaño dos subdirectorios
      -s, --summarize       amosar só o total para cada argumento
      -x, --one-file-system  salta-los directorios en sistemas de ficheiros
                             distintos
      -X FICH, --exclude-from=FICH  excluí-los ficheiros que encaixen nalgún patrón
                                    en FICH.
          --exclude=PATRÓN  excluí-los ficheiros que encaixen en PATRÓN
          --max-depth=N     escribi-lo total para un directorio (ou ficheiro, con
                            --all), só se é N ou menos niveis debaixo do argumento
                            da liña de comandos;  --max-depth=0 é o mesmo que
                            --summarize
          --help            amosar esta axuda e saír
          --version         amosa-la información da versión e saír

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
    
      none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
gl: O sufixo de "backup" é `~', a menos que se estableza con --suffix ou con
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  O control de versión pode ser establecido coa opción
    --backup ou coa variable de entorno VERSION_CONTROL.  Os valores poden ser:
    
      none, off       non facer nunca copias de seguridade (aínda con --backup)
      numbered, t     facer copias de seguridade numeradas
      existing, nil   copias numeradas se xa existen numeradas, senón simples
      simple, never   facer sempre copias de seguridade simples

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
gl: Isto é software libre; mire o código fonte para as condicións de copia.  Non
    hai NINGUNHA garantía; nin sequera para COMERCIABILIDADE, ou APTITUDE PARA
    UN FIN DETERMINADO.

en: Try `%s --help' for more information.
gl: Probe `%s --help' para máis información.

en: Unknown system error
gl: Erro de sistema descoñecido

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
      -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
      -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Note that the three time-date formats recognized for the -d and -t options
    and for the obsolescent argument are all different.
gl: Actualiza-la data de acceso e modificación de cada FICHEIRO á data actual.
    
      -a                     cambiar só a data de acceso
      -c, --no-create        non crear ningún ficheiro
      -d, --date=CADEA       analizar CADEA e usala en vez da data actual
      -f                     (ignorada)
      -m                     cambiar só a data de modificación
      -r, --reference=FICH   usa-las datas deste ficheiro en vez da data actual
      -t DATA                usar [[SS]AA]MMDDhhmm[.ss] en vez da data actual
      --time=PALABRA         establece-lo tempo indicado por PALABRA:
                               [acceso] -a, atime [data de acceso] -a,
                               mtime [data de modificación] -m, modify
                               [modificación] -m, use [uso] -a
          --help             amosar esta axuda e saír
          --version          amosa-la información da versión e saír
    
    Percátese de que os tres formatos de hora/data recoñecidos polas opcións -d
    e -t, e polo argumento obsoleto, son todos diferentes.

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
gl: Uso: %s [OPCIÓNS] FICHEIRO [...]

en: Usage: %s [OPTION]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
gl: Uso: %s [OPCIÓN] DIRECTORIO...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
gl: Uso: %s [OPCIÓN] NOME...

en: Usage: %s [OPTION]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... DIRECTORIO...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO...

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... GRUPO FICHEIRO...
     ou: %s [OPCIÓN]... --reference=FICHEIRO-R FICHEIRO...

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... MODO[,MODO]... FICHEIRO... 
     ou: %s [OPCIÓN]... MODO-OCTAL FICHEIRO...
     ou: %s [OPCIÓN]... --reference=FICHEIRO-R FICHEIRO...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... NOME TIPO [MAJOR MINOR]

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[.[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... .GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... DONO[.[GRUPO]] FICHEIRO...
     ou: %s [OPCIÓN]... .GRUPO FICHEIRO...
     ou: %s [OPCIÓN]... --reference=FICHEIRO-R FICHEIRO...

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... ORIXE DESTINO
     ou: %s [OPCIÓN]... ORIXE... DIRECTORIO
     ou: %s [OPCIÓN]... --target-directory=DIRECTORIO ORIXE...

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... ORIXE DESTINO         (primeira forma)
     ou: %s [OPCIÓN]... ORIXE... DIRECTORIO   (segunda forma)
     ou: %s -d [OPCIÓN]... DIRECTORIO         (terceira forma)

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... OBXECTIVO [NOME_DO_ENLACE]
     ou: %s [OPCIÓN]... OBXECTIVO... DIRECTORIO
     ou: %s [OPCIÓN]... --target-directory=DIRECTORIO OBXECTIVO...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Valid arguments are:
gl: Os argumentos válidos son:

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
gl: AVISO: Estrutura circular de directorios.
    Case seguro, isto quere dicir que o sistema de ficheiros está corrupto.
    INFÓRMEO Ó SEU ADMINISTRADOR DE SISTEMA
    Os dous seguintes directorios teñen o mesmo número de inodo:

en: Warning:
gl: Aviso:

en: Written by %s.
gl: Escrito por %s.

en: ^[yY]
gl: ^[sSyY]

en: `%s' and `%s' are the same file
gl: `%s' e `%s' son o mesmo ficheiro

en: `%s' exists but is not a directory
gl: `%s' existe mais non é un directorio

en: `%s' is a directory
gl: `%s' é un directorio

en: ambiguous argument %s for `%s'
gl: o argumento %s de `%s' é ambiguo

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not copied
gl: facer copia de seguridade de `%s' destruiría a orixe;  `%s' non copiado

en: backing up `%s' would destroy source;  `%s' not moved
gl: facer copia de seguridade de `%s' destruiría a orixe;  `%s' non movido

en: block size
gl: tamaño de bloque

en: block special files not supported
gl: ficheiros especiais de bloques non soportado

en: can not change to null group
gl: non se pode cambiar ó grupo nulo

en: cannot backup `%s'
gl: non se pode facer copia de seguridade de `%s'

en: cannot both summarize and show all entries
gl: non se pode resumir e amosar tódalas entradas ó mesmo tempo

en: cannot change back to directory %s via `..'
gl: non se pode voltar ó directorio %s a través de `..'

en: cannot change to `..' from directory %s
gl: non se pode cambiar a `..' dende o directorio %s

en: cannot change to directory %s
gl: non se pode cambiar ó directorio %s

en: cannot chdir to directory, %s
gl: non se pode cambiar ó directorio %s

en: cannot chmod %s
gl: non se pode facer un chmod a %s

en: cannot chown %s
gl: non se pode facer un chown a %s

en: cannot create %s `%s' to `%s'
gl: non se pode crear %s `%s' a `%s'

en: cannot create directory `%s'
gl: non se pode crea-lo directorio `%s'

en: cannot create fifo `%s'
gl: non se pode crea-lo "fifo" `%s'

en: cannot create link `%s'
gl: non se pode crea-lo enlace `%s'

en: cannot create regular file `%s'
gl: non se pode crea-lo ficheiro regular `%s'

en: cannot create special file `%s'
gl: non se pode crea-lo ficheiro especial `%s'

en: cannot create symbolic link `%s'
gl: non se pode crea-lo enlace simbólico `%s'

en: cannot fork
gl: non se puido facer un "fork"

en: cannot make both hard and symbolic links
gl: non se poden facer enlaces duros e simbólicos ó mesmo tempo

en: cannot make directory `%s'
gl: non se pode crea-lo directorio `%s'

en: cannot make fifo `%s'
gl: non se pode crea-lo "fifo" `%s'

en: cannot move `%s' to `%s'
gl: non se pode mover `%s' a `%s'

en: cannot move `%s' to a subdirectory of itself, `%s'
gl: non se pode mover `%s' a un subdirectorio de sí mesmo, `%s'

en: cannot read symbolic link `%s'
gl: non se pode le-lo enlace simbólico `%s'

en: cannot remove `%s'
gl: non se pode borrar `%s'

en: cannot remove `.' or `..'
gl: non se pode borrar `.' nin `..'

en: cannot remove current directory `%s'
gl: non se pode borra-lo directorio actual `%s'

en: cannot remove directory `%s'
gl: non se pode borra-lo directorio `%s'

en: cannot remove old link to `%s'
gl: non se pode borra-lo enlace antigo a `%s'

en: cannot run strip
gl: non se pode executar strip

en: cannot set permissions of directory `%s'
gl: non se poden establece-los permisos do directorio `%s'

en: cannot specify times from more than one source
gl: non se poden indicar datas de máis dunha orixe

en: cannot un-backup `%s'
gl: non se pode restaurar `%s'

en: cannot unlink `%s'
gl: non se pode desface-lo enlace `%s'

en: character special files not supported
gl: ficheiros especiais de caracteres non soportados

en: continue?
gl: ¿continuar?

en: copying multiple files, but last argument (%s) is not a directory
gl: copiándose varios ficheiros, mais o derradeiro argumento (%s) non é un
    directorio

en: create %s %s to %s
gl: crear %s %s a %s

en: created directory `%s'
gl: creado directorio `%s'

en: creating directory `%s'
gl: creando directorio `%s'

en: current directory
gl: directorio actual

en: failed to change group of %s to %s
gl: non se puido cambia-lo grupo de %s a %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
gl: non se puido cambia-lo modo de %s a %04lo (%s)

en: failed to change owner of %s to
gl: non se puido cambia-lo dono de %s a

en: fifo files not supported
gl: os ficheiros "fifo" non están soportados

en: file arguments missing
gl: faltan os argumentos de ficheiros

en: file offset out of range
gl: desprazamento de ficheiro fora de rango

en: file system type `%s' both selected and excluded
gl: o sistema de ficheiros tipo `%s' foi escollido e exluído ó mesmo tempo

en: group number
gl: número de grupo

en: group of %s changed to %s
gl: o grupo de %s cambiou a %s

en: group of %s retained as %s
gl: o grupo de %s mantense como %s

en: hard link
gl: enlace duro

en: ignoring all arguments
gl: ignorando tódolos argumentos

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
gl: ignorando tamaño de tabulador inválido na variable de ambiente TABSIZE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
gl: ignorando ancho inválido na variable de ambiente COLUMNS: %s

en: installing multiple files, but last argument (%s) is not a directory
gl: instalando varios ficheiros, mais o derradeiro argumento (%s) non é un
    directorio

en: invalid argument %s for `%s'
gl: argumento inválido %s para `%s'

en: invalid date format `%s'
gl: formato de data inválido `%s'

en: invalid group `%s'
gl: grupo `%s' inválido

en: invalid group name `%s'
gl: nome de grupo `%s' inválido

en: invalid group number `%s'
gl: número de grupo `%s' inválido

en: invalid line width: %s
gl: ancho de liña inválido: %s

en: invalid major device number `%s'
gl: número de dispositivo "major" `%s' inválido

en: invalid maximum depth `%s'
gl: profundidade máxima inválida `%s'

en: invalid minor device number `%s'
gl: número de dispositivo "minor" `%s' inválido

en: invalid mode
gl: modo inválido

en: invalid mode `%s'
gl: modo inválido `%s'

en: invalid number `%s'
gl: número `%s' inválido

en: invalid tab size: %s
gl: tamaño de tabulador inválido: %s

en: invalid user `%s'
gl: usuario `%s' inválido

en: link
gl: enlace

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
gl: os números de dispositivo `major' e `minor' non se poden indicar para "fifo"s

en: memory exhausted
gl: memoria esgotada

en: missing destination file
gl: falta o ficheiro de destino

en: missing file argument
gl: falta o argumento de ficheiro

en: missing file arguments
gl: faltan os argumentos de ficheiros

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
gl: o modo de %s cambiou a %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
gl: o modo de %s mantense como %04lo (%s)

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
gl: nin o enlace simbólico %s nin o ficheiro referido foi cambiado

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
gl: non se poden usar argumentos de tipo FICHEIRO coa opción para amosa-la
    base de datos interna de dircolors

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
gl: non existe a variable de ambiente SHELL, e non se indicou ningunha opción
    de tipo de shell

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
gl: só unha conversión en {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: owner of %s changed to
gl: o dono de %s cambiou a

en: owner of %s retained as
gl: o dono de %s mantense como

en: preserving ownership for %s
gl: mantense o dono de %s

en: preserving permissions for %s
gl: mantéñense os permisos de %s

en: preserving times for %s
gl: mantense a fecha de %s

en: removing %s
gl: borrando %s

en: removing all entries of directory %s
gl: borrando tódalas entradas do directorio %s

en: removing directory, %s
gl: borrando directorio, %s

en: removing the directory itself: %s
gl: borrando o propio directorio: %s

en: restoring permissions of %s
gl: restablécense os permisos de %s

en: setting permissions for %s
gl: establecendo os permisos de %s

en: specified target directory, `%s' is not a directory
gl: o directorio obxectivo indicado, `%s' non é un directorio

en: specified target, `%s' is not a directory
gl: o obxectivo indicado, `%s' non é un directorio

en: standard input
gl: entrada estándar

en: standard output
gl: saída estándar

en: starting directory
gl: directorio inicial

en: strip failed
gl: fallou o strip

en: symbolic link
gl: enlace simbólico

en: symbolic links are not supported on this system
gl: os enlaces simbólicos non están soportados neste sistema

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
gl: as opcións para amosa-la base de datos interna de dircolors
    e para escolle-la sintaxe dunha shell son mutuamente excluíntes

en: the strip option may not be used when installing a directory
gl: a opción strip non se pode usar ó instalar un directorio

en: too few arguments
gl: poucos argumentos

en: too many arguments
gl: demasiados argumentos

en: truncated record
gl: rexistro truncado

en: truncated records
gl: rexistros truncados

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
gl: a variable de ambiente LS_COLORS ten un valor ilexible

en: unrecognized option `%s'
gl: opción `%s' descoñecida

en: unrecognized option `%s=%s'
gl: opción `%s=%s' descoñecida

en: unrecognized prefix: %s
gl: prefixo descoñecido: %s

en: virtual memory exhausted
gl: memoria virtual esgotada

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
gl: aviso: --version-control (-V) está obsoleta;  quitarase o soporte
    nun soporte futuro.  Use --backup=%s no seu lugar.

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
gl: aviso: resumir vai en conflicto con --max-depth=%d

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
gl: aviso: resumir é o mesmo que usar --max-depth=0

en: when creating block special files, major and minor device
    numbers must be specified
gl: cando se crean ficheiros especiais de bloques, os números de dispositivo
    `major' e `minor' débense indicar

en: when creating character special files, major and minor device
    numbers must be specified
gl: cando se crean ficheiros especiais de caracteres, os números de dispositivo
    `major' e `minor' débense indicar

en: when making multiple links, last argument must be a directory
gl: cando se fan varios enlaces, o último argumento ten que ser un directorio

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
gl: cando se moven varios ficheiros, o último argumento debe ser un directorio

en: when preserving paths, the destination must be a directory
gl: cando se manteñen as rotas de acceso, o destino ten que ser un directorio

en: won't create hard link `%s' to directory `%s'
gl: non se crea o enlace duro `%s' ó directorio `%s'

en: write error
gl: erro de escritura

en: wrong number of arguments
gl: número de argumentos trabucado

en: you are not a member of group `%s'
gl: vostede non é membro do grupo `%s'
