gnome-libs 1.0.52 - en to el translation catalogue (310 entries)

en:   - OK? (yes or no)
el:  - Εντάξει? (ναι ή όχι)

en:  (press return)
el:  (πιέστε Return)

en:  (yes or no)
el:  (ναι ή όχι)

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη επιτρεπόμενη επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: άκυρη επιλογή -- %c'

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δε δέχεται όρισμα

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι ασαφής

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί όρισμα

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δε δέχεται όρισμα

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δέν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι ασαφής

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί όρισμα -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: άγνωστη επιλογή `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: άγνωστη επιλογή `--%s'

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
el: (Μόνο προς εσωτερική χρήση) Κωδικός εξυπηρέτη GOAD προς ενεργοποίηση

en: About
el: Περί

en: About this application
el: Σχετικά με την εφαρμογή

en: Above Dock
el: Επί της ενσωμάτωσης

en: Accelerator
el: Συντόμευση

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept run-together words
el: Αποδοχή συνενωμένων λέξεων

en: Accept the word for
    this session only
el: Αποδοχή της λέξης μόνο
    για την τρέχουσα συνεδρία

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add/Set
el: Προσθήκη/Ορισμός

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Alternatives:
el: Ενναλακτικές:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
el: Η εφαρμογή "%s" (διεργασία %d) έχει κολλήσει
    εξαιτίας ενός ολέθριου σφάλματος.
    (%s)

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Back
el: Επιστροφή

en: Basic
el: Βασικές

en: Below
el: Από κάτω

en: Browse...
el: Εξερεύνηση...

en: Bulleted List
el: Λίστα σημείων

en: CLASS
el: ΤΑΞΗ

en: C_lear
el: _Καθαρισμός

en: C_ut
el: _Αποκοπή

en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

en: Calculator...
el: Αριθμομηχανή...

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
el: Δεν βρέθηκε hbox, χρησιμοποιώ απλή επιλογή αρχείων

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel Logout
el: Ακύρωση Τερματισμού Συνεδρίας

en: Check words longer than:
el: Έλεγχος λέξεων με μήκος μεγαλύτερο από:

en: Choose an icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear the selection
el: Καθαρισμός της επιλογής

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close the current file
el: Κλείσιμο παρόντος αρχείου

en: Close the current window
el: Κλείσιμο παρόντος παραθύρου

en: Command:
el: Εντολή:

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Configure
el: Παράμετροι

en: Configure the application
el: Καθορισμός παραμέτρων της εφαρμογής

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Copyright (C) 1998
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1998

en: Could not get name service!
el: Δε βρέθηκε η υπηρεσία ονομάτων!

en: Create New _Window
el: _Νέο Παράθυρο

en: Create a new window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου

en: Creating '/GNOME' context %s %d
el: Δημιουργία περιβάλλοντος %s %d στο '/GNOME'

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
el: Δημιουργία %s %d στο '/GNOME/Servers'

en: Cu_t
el: _Αποκοπή

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: Date
el: Ημ/νία

en: Default Pixmap
el: Προκαθορισμένη εικόνα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με το διαχειριστή συνεδρίας

en: Disable sound server usage
el: Απενεργοποίηση χρήσης εξυπηρέτη ήχου

en: Discard accepted words on kill
el: Απόρριψη λέξεων που έγιναν δεκτές κατά τον τερματισμό

en: Display brief usage message
el: Εμφάνιση σύντομης επεξήγησης χρήσεως

en: Dock
el: Ενσωμάτωση

en: Documentation:
el: Τεκμηρίωση:

en: Don't use X shared memory extension
el: Απενεργοποίηση κοινής μνήμης στα X

en: Down
el: Κάτω

en: ERROR:
el: ΣΦΑΛΜΑ:

en: E_xit
el: Έ_ξοδος

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Enable sound server usage
el: Ενεργοποίηση χρήσης εξυπηρέτη ήχου

en: Enable tooltips
el: Ενεργοποίηση υποδείξεων

en: End the current game
el: Τέλος τρέχοντος παιχνιδιού

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: Σφάλμα στην επιλογή %s: %s.
    Για απεικόνιση πλήρους καταλόγου διαθέσιμων επιλογών εντολής δώστε '%s --help'.

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
el: Αποτυχία λήψης ρύθμισης ελέγχου αυθεντικότητας CORBA, τερματισμός

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου ρυθμίσεων CORBA (%s) για εγγραφή: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης αρχείου ρυθμίσεων CORBA `%s': %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης αρχείου ρυθμίσεων CORBA `%s': %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
el: Αποτυχία εγγραφής αρχείου ρυθμίσεων CORBA (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
el: Αποτυχία εγγραφής ρύθμισης CORBA στο `%s': %s

en: Fi_les
el: Αρ_χεία

en: Fi_les/
el: Αρ_χεία/

en: File
el: Αρχείο

en: Find _Again
el: _Επανάληψη αναζήτησης

en: Finish
el: Τερματισμός

en: Fixed Position
el: Σταθερή Θέση

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Info
el: Πληροφορίες Γραμματοσειράς

en: GNOME Options
el: Επιλογές GNOME

en: GOAD ID of the server to activate
el: Κωδικός GOAD του εξυπηρέτη πρoς ενεργοποίηση

en: Gdk debugging flags to set
el: Διακόπτες αποσφαλμάτωσης του Gdk για ενεργοποίηση

en: Gdk debugging flags to unset
el: Διακόπτες αποσφαλμάτωσης του Gdk για απενεργοποίηση

en: Get a hint for your next move
el: Υπόδειξη για την επόμενη κίνηση

en: Get config entry
el: Ανάγνωση παραμέτρου

en: Global
el: Καθολικός

en: Gtk+ debugging flags to set
el: Διακόπτες αποσφαλμάτωσης του Gtk+ για ενεργοποίηση

en: Gtk+ debugging flags to unset
el: Διακόπτες αποσφαλμάτωσης του Gdk+ για απενεργοποίηση

en: HOST
el: ΣΥΣΤΗΜΑ

en: HOSTNAME:PORT
el: ΣΥΣΤΗΜΑ:ΘΥΡΑ

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hidden
el: Κρυμμένο

en: Host:port on which the sound server to use is running
el: Σύστημα:θύρα όπου βρίσκεται ο εν χρήση εξυπηρέτης ήχου

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
el: Δεν βρέθηκε καμία εγκατεστημένη υπηρεσία. Είτε δεν έχετε
    εγκαταστήσει καμία υπηρεσία, είτε η διαδρομή για την εύρεσή τους είναι άγνωστη.
    Σε κάθε περίπτωση, παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση του GNOME.

en: ID under which GOAD knows this server
el: Κωδικός κάτω από τον οποίο το GOAD γνωρίζει αυτόν τον εξυπηρετητή

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: If you choose a font it will appear here
el: Εάν επιλέξετε γραμματοσειρά, θα εμφανιστεί εδώ

en: Ignore on Arrange
el: Αγνόηση κατά την Τακτοποίηση

en: Ignore this word
    this time only
el: Αγνόηση λέξης
    μόνο αυτή τη φορά

en: Indent
el: Στοίχιση

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert the word
    in your personal dictionary
el: Εισαγωγή λέξης στο
    προσωπικό λεξικό

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
el: Εισαγωγή λέξης στο
    προσωπικό λεξικό
    (διατήρηση τυχόν διάκρισης
    κεφαλαίων/πεζών)

en: Insert with case
el: Εισαγωγή με κεφαλαία/πεζά

en: Ispell command:
el: Εντολή ispell:

en: Kill ispell process
el: Τερματισμός διεργασίας ispell

en: Language
el: Γλώσσα

en: Layer:
el: Στρώμα:

en: Load an additional Gtk module
el: Φόρτωση επιπρόσθετου Gtk module

en: Loading Icons...
el: Ανάγνωση Εικονιδίων...

en: Main dictionary:
el: Κυρίως λεξικό:

en: Make X calls synchronous
el: Χρήση σύγχρονων κλήσεων X

en: Make all warnings fatal
el: Όλες οι προειδοποιήσεις ολέθριες

en: Maximized Horizontal
el: Οριζόντια Μεγιστοποιημένο

en: Maximized Vertical
el: Κάθετα Μεγιστοποιημένο

en: Menu Accelerator Keys
el: Πλήκτρα συντόμευσης μενού

en: Menu Item
el: Μενού

en: Message
el: Μήνυμα

en: Minimized
el: Σμικρυσμένο

en: Modify the file's properties
el: Τροποποίηση ιδιοτήτων αρχείου

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
el: Πολλαπλά σφάλματα κατάτμησης· εμφάνιση διαλόγου σφάλματος αδύνατη

en: Name
el: Όνομα

en: Name/Comment translations:
el: Όνομα/Σχόλια μεταφράσεων:

en: Name:
el: Όνομα:

en: New...
el: Νέο...

en: Next
el: Επόμενο

en: No
el: Όχι

en: No Icon
el: Κενό εικονίδιο

en: No Image
el: Κενή εικόνα

en: Normal
el: Κανονικό

en: Numbered List
el: Αριθμημένη Λίστα

en: OK
el: Εντάξει

en: On Top
el: Επάνω

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: PI
el: π

en: PORT
el: ΘΥΡΑ

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση των περιεχομένων του τεμαχίου

en: Pause the game
el: Παύση του παιχνιδιού

en: Personal dictionary:
el: Προσωπικό λεξικό:

en: Pick a Font
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Pick a color
el: Επιλογή χρώματος

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
el: Παρακαλώ επισκεφτείτε τη σελίδα Κολλήματος Εφαρμογών του GNOME για περισσότερες πληροφορίες

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Print S_etup...
el: _Ρυθμίσεις εκτύπωσης...

en: Print the current file
el: Εκτύπωση παρόντος αρχείου

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Program class as used by the window manager
el: Τάξη προγράμματος όπως χρησιμοποιήται το διαχειριστή παραθύρων

en: Program name as used by the window manager
el: Όνομα προγράμματος όπως χρησιμοποιήται από το διαχειριστή παραθύρων

en: Progress
el: Εξέλιξη

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quit
el: Τέλος

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo the undone action
el: Επανάληψη ακυρωμένης ενέργειας

en: Redo the undone move
el: Επανάληψη της ακυρωμένης κίνησης

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace a string
el: Αντικατάσταση ακολουθίας χαρακτήρων

en: Replace the word
el: Αντικατάσταση της λέξης

en: Repository ID of the server to activate
el: Κωδικός φυλακίου (repository) του εξυπηρέτη πρoς ενεργοποίηση

en: Repository ID under which GOAD knows this server
el: Κωδικός φυλακίου (repository) με τον οποίο ο παρών εξυπηρέτης είναι γνωστός στο GOAD

en: Restart the game
el: Επανεκκίνηση του παιχνιδιού

en: Revert to a saved version of the file
el: Επαναφορά σε αποθηκευμένη έκδοση του αρχείου

en: Run in Terminal
el: Εκτέλεση σε Τερματικό

en: STYLE
el: ΣΤΥΛ

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _Ως...

en: Save as...
el: Αποθήκευση ώς...

en: Save the current file
el: Αποθήκευση τρέχοντος αρχείου

en: Save the current file with a different name
el: Αποθήκευση παρόντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Scores...
el: Βαθμολογία...

en: Search again for the same string
el: Aναζήτηση ξανά της ίδιας ακολουθίας χαρακτήρων

en: Search for a string
el: Αναζήτηση ακολουθίας χαρακτήρων

en: Select
el: Επιλογή

en: Select Color
el: Επιλογή Χρώματος

en: Select dictionary
el: Επιλογή λεξικού

en: Select everything
el: Επιλογή όλων

en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

en: Set Layer
el: Καθορισμός Στρώματος

en: Set Skip
el: Καθορισμός παράλειψης

en: Set State
el: Καθορισμός Κατάστασης

en: Set Workspace
el: Καθορισμός Επιφάνειας Εργασίας

en: Set config entry
el: Καταγραφή παραμέτρου

en: Setup Page...
el: Ρυθμίσεις σελίδας...

en: Setup the page settings for your current printer
el: Καθορισμός ρυθμίσεων σελίδας του τρέχοντος εκτυπωτή

en: Shaded
el: Σκιασμένο

en: Show font size
el: Εμφάνιση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Show this help message
el: Εμφάνιση του παρόντος κειμένου βοηθείας

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
el: Απλή δοκιμαστική εφαρμογή για τον έλεγχο της λειτουργίας των WIN_HINTS.
    Επιπλέον, για έλεγχο σφαλμάτων στις συναρτήσεις gnome_win_hints_*. :)

en: Skip
el: Προσπέραση

en: Skip Focus
el: Παράλειψη Ενεργοποίησης

en: Skip Taskbar / WinList
el: Παράλειψη από κατάλογο διεργασιών

en: Skip Toggles:
el: Επιλογές Παράλειψης:

en: Skip Window Menu
el: Παράλειψη από Μενού Παραθύρων

en: Sort by correctness
el: Ταξινόμηση σύμφωνα με ορθότητα

en: Specify prefix of saved configuration
el: Καθορισμός προθέματος αποθήκευσης παραμέτρων

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός κωδικού διαχείρισης συνεδρίας

en: Spell
el: Ορθογραφία

en: Start a new game
el: Εκκίνηση νέου παιχνιδιού

en: State Toggles:
el: Εναλλαγές Κατάστασης:

en: Sticky
el: Απανταχού παρόν

en: Submit a bug report
el: Παραδώστε μια αναφορά σφάλματος

en: Table Borders
el: Πλαίσια Πίνακα

en: Table Fill
el: Συμπλήρωση Πίνακα

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
el: Ο Διαχειριστής Συνεδρίας GNOME (διεργασία %d) έχει κολλήσει
    λόγω ενός ολέθριου σφάλματος (%s).
    Όταν κλείσετε αυτό το διάλογο, όλες οι εφαρμογές θα κλείσουν
    και η συνεδρία θα τερματιστεί.
    Παρακαλώ σώστε όλα τα αρχεία σας πριν κλείσετε αυτό το διάλογο.

en: The user chose No/Cancel with data:
el: Ο χρήστης επέλεξε Όχι/Άκυρο με δεδομένα:

en: The user chose Yes/OK with data:
el: Ο χρήστης επέλεξε Ναι/Εντάξει με δεδομένα:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
el: Η λέξη `%s'
    δεν υπάρχει στο λεξικό.
    Να συνεχίσω παραταύτα;

en: This is an hbox with pixmap and text
el: Αυτό είναι ένα hbox με εικόνα και κείμενο

en: Top Ten
el: Δέκα Καλύτερα

en: Try this before using:
el: Δοκίμασε αυτό πριν τη χρήση:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Un-Indent
el: Ακύρωση στοίχισης

en: Undo
el: Ακύρωση

en: Undo the last action
el: Ακύρωση τελευταίας ενέργειας

en: Undo the last move
el: Ακύρωση της τελευταίας κίνησης

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: Up
el: Επάνω

en: Usage: gnome_segv appname signum
el: Χρήση: gnome_segv appname signum

en: Use Font in button with size
el: Χρήση γραμματοσειράς στο κουμπί με μέγεθος

en: User
el: Χρήστης

en: Valid chars in words:
el: Έγκυροι χαρακτήρες λέξεων:

en: View the scores
el: Εμφάνιση βαθμολογίας

en: WIN_HINTS Test
el: Δοκιμή WIN_HINTS

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Weird number in reply callback
el: Παράξενος αριθμός στο callback απάντησης

en: Word:
el: Λέξη:

en: Workspaces:
el: Επιφάνειες εργασίας:

en: X display to use
el: Επιλογή οθόνης X προς χρήση

en: Yes
el: Ναι

en: _About...
el: _Περί...

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Close This Window
el: _Κλείσιμο παραθύρου

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit/
el: _Επεξεργασία/

en: _End game
el: _Τέλος παιχνιδιού

en: _File
el: _Αρχείο

en: _File/
el: _Αρχείο/

en: _Find...
el: _Αναζήτηση...

en: _Game
el: _Παιχνίδι

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Help with this
el: Σχετική _βοήθεια

en: _Hint
el: _Υπόδειξη

en: _New
el: _Νέο

en: _New game
el: _Νέο παιχνίδι

en: _New/
el: _Νέο/

en: _Open...
el: _Άνοιγμα...

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: _Pause game
el: _Παύση παιχνιδιού

en: _Preferences...
el: _Προτιμήσεις...

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: _Properties...
el: _Ιδιότητες...

en: _Redo
el: _Επανάληψη

en: _Redo move
el: _Επανάληψη κίνησης

en: _Replace...
el: Αντι_κατάσταση

en: _Restart game
el: _Επανεκκίνηση παιχνιδιού

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: _Scores...
el: _Βαθμολογία...

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: _Settings/
el: _Ρυθμίσεις/

en: _Undo
el: _Ακύρωση

en: _Undo move
el: _Ακύρωση κίνησης

en: _View
el: _Προβολή

en: _View/
el: _Προβολή/

en: _Windows
el: _Παράθυρα

en: _Windows/
el: _Παράθυρα/

en: cos
el: συν

en: n
el: ο

en: no
el: όχι

en: sin
el: ημ

en: tan
el: εφ

en: x!
el: χ!

en: x^y
el: χ^ψ

en: y
el: ν

en: yes
el: ναι
